Which Members of Parliament are Getting the TRPs?

The media is reporting today that Citizenship and Immigration Canada (“CIC“) is unsure over whether individuals who received Temporary Resident Permits (“TRPs”) which were issued at the requests of Members of Parliament (“MPs”) ever left Canada.  I have received a copy of the results of an Access to Information and Privacy Act request which shows the breakdown of TRPs issued by MP.  (I am not publishing this document on my blog, however, if you want a copy feel free to e-mail me.)

The table below shows which MPs, presumably through their respective constituency offices,  successfully requested TRPs since around January 2009.  I have included only current sitting MPs.  That I have done so means that any conclusions reached about partisanship in the granting of TRPs would be based on incomplete information.  The reason that I am posting this is that it does show that MP requests for TRPs are frequently granted, and that constituents should not feel shy about approaching their MPs.

The list is:

 

Member of Parliament

Riding

Party

Number

Bob Deschert

Mississauga—Erindale

Conservative

22

Wayne Martson

Hamilton East—Stoney Creek

NDP

12

John Baird

Ottawa West – Nepean

Conservative

10

Jason Kenney

Calgary Southeast

Conservative

8

Nina Grewal

Fleetwood – Port Kells

Conservative

8

Dean Del Mastro

Peterborough

Conservative

7

Devinder Shory

Calgary Northeast

Conservative

7

David Sweet

Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale

Conservative

6

Andrew Scheer

Regina—Qu’Appelle

Conservative

6

Tim Uppal

Edmonton – Sherwood Park

Conservative

6

Rod Broinooge

Winnipeg South

Conservative

5

Paul Calandra

Oak Ridges—Markham

Conservative

5

Maurizio Bevilacqua

Vaughan

Liberal

4

Lois Brown

Newmarket – Aurora

Conservative

4

Patrick Brown

Barrie

Conservative

4

Dennis Coderre

Bourassa

Liberal

4

Don Davies

Vancouver Kingsway

NDP

4

Randy Kamp

Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission

Conservative

4

MikeLake

Edmonton – Mill Woods – Beaumont

Conservative

4

Rob Nicholson

Niagara Falls

Conservative

4

David Tilson

Dufferin – Caledon

Conservative

4

Vic Toews

Provencher

Conservative

4

Alice Wong

Richmond

Conservative

4

Alex Atamanenko

British Columbia Southern Interior

NDP

3

Peter Braid

Kitchener – Waterloo

Conservative

3

Scott Brison

Kings – Hants

Liberal

3

Tony Clement

Parry Sound—Muskoka

Conservative

3

Libby Davies

Vancouver East

NDP

3

Ken Dryden

York Centre

Liberal

3

Rick Dystra

St. Catherines

Conservative

3

Diane Finley

Haldimand – Norfolk

Conservative

3

Marc Garneau

Westmount—Ville-Marie

Liberal

3

Peter Goldring

Edmonton East

Conservative

3

Randy Hoback

Prince Albert

Conservative

3

Jim Karygiannis

Scarborough—Agincourt

Liberal

3

John McCallum

Markham—Unionville

Liberal

3

Bob Rae

Toronto Centre

Liberal

3

James Rajotte

Edmonton – Leduc

Conservative

3

Gary Schellenberger

Perth – Willington

Conservative

3

Jinny Sims

Newton – North Delta

NDP

3

David Anderson

Cypress Hills—Grasslands

Conservative

2

Gerry Byrne

Humber—St. Barbe—Baie Verte

Liberal

2

Bonnie Crombie

Mississauga—Streetsville

Liberal

2

Earl Dreeshan

Red Deer

Conservative

2

Ed Fast

Abbotsford

Conservative

2

Royal Galipeau

Ottawa—Orléans

Conservative

2

Ralph Goodale

Wascana

Liberal

2

Bal Gosal

Bramalea—Gore—Malton

Conservative

2

Darryl Kramp

Prince Edward – Hastings

Conservative

2

James Lunney

Nanaimo – Alberni

Conservative

2

David McGuinty

Ottawa South

Liberal

2

Deepak Obhrai

Calgary East

Conservative

2

Pierre Poilievre

Nepean—Carleton

Conservative

2

Scott Reid

Lanark—Frontenac—Lennox and Addington

Conservative

2

Lee Richardson

Calgary Centre

Conservative

2

Andrew Saxton

North Vancouver

Conservative

2

Kyle Seeback

Brampton West

Conservative

2

Dave VanKestere

Chatham-Kent—Essex

Conservative

2

Frank Veleriote

Guelph

Liberal

2

Mike Wallace

Burlington

Conservative

2

Mark Warawa

Langley

Conservative

2

John Weston

West Vancouver-  SunshineCoast – Sea to Sky Country

Conservative

2

Stephen Woodworth

KitchenerCenter

Conservative

2

Lynne Yelich

Blackstrap

Conservative

2

Eve Adams

Mississauga—Brampton South

Conservative

1

Harold Albrecht

Kitchener—Conestoga

Conservative

1

Rob Anders

Calgary West

Conservative

1

Scott Andrews

Avalon

Liberal

1

Charlie Angus

Timmins—James Bay

NDP

1

Mauril Bélanger

Ottawa – Vanier

Liberal 1

James Bezan

Selkirk—Interlake

Conservative

1

Gordon Brown

Leeds – Grenville

Conservative

1

Ron Cannan

Kelowna – LakeCountry

Conservative

1

John Cannis

Scarborough Centre

Liberal

1

Andrew Casey

Charlottetown

Liberal

1

Michael Chong

Wellington – Halton Hills

Conservative

1

Olivia Chow

Trinity – Spadina

NDP

1

Joe Comartin

Windsor—Tecumseh

NDP

1

Nathan Cullen

SkeenaBulkeyValley

NDP

1

Patricia Davidson

Sarnia—Lambton

Conservative

1

Kirsty Duncan

Etobicoke North

Liberal

1

Julian Fantino

Vaughan

Conservative

1

Jim Flaherty

Whitby – Oshawa

Conservative

1

Cheryl Gallant

Renfrew—Nipissing—Pembroke

Conservative

1

Parm Gill

Brampton—Springdale

Conservative

1

Shelly Glover

Saint Boniface

Conservative

1

Dan Harris

Scarborough Southwest

NDP

1

Richard Harris

Cariboo – Prince George

Conservative

1

Russ Hiebert

South Surrey – White Rock – Cloverdale

Conservative

1

Jim Hillyer

Lethbridge

Conservative

1

Peter Kent

Thornhill

Conservative

1

Guy Lauzon

Stormont—Dundas—South Glengarry

Conservative

1

Dennis Lebel

Roberval—Lac-Saint-Jean

Conservative

1

Dominic Leblanc

Beauséjour

Liberal

1

Megan Leslie

Halifax

NDP

1

Ben Lobb

Huron – Burce

Conservative

1

Dave MacKenzie

Oxford

Conservative

1

Brian Masse

Windsor West

NDP

1

Phil McColeman

Brant

Conservative

1

Rob Merrifield

Yellowhead

Conservative

1

Larry Miller

Bruce—Grey—Owen Sound

Conservative

1

Marina Minna

Beaches—East York

Liberal

1

Thomas Mulcair

Outremont

NDP

1

Anita Neville

Winnipeg South

Liberal

1

Bev Oda

Durham

Conservative

1

Lavar Payne

Medicine Hat

Conservative

2

John Rafferty

Thunder Bay—Rainy River

NDP

1

Lisa Raitt

Halton

Conservative

1

Geoff Regan

Halifax-West

Liberal

1

Greg Rickford

Kenora

Conservative

1

Jasbir Sandhu

Surrey North

Conservative

1

Denise Savoie

Victoria

NDP

1

Mark Strahl

Chilliwack – FraserCanyon

Conservative

1

Glen Thibeault

Sudbury

NDP

1

Brad Trost

Saskatchewan – Humboldt

Conservative

1

Mary Tweed

Brandon – Souris

Conservative

1

Peter Van Loan

York—Simcoe

Conservative

1

Jeff Watson

Essex

Conservative

1

Wai Young

Vancouver South

Conservative

1

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *